Стратегически проект „Подготовка на населението за действия при бедствия и подобряване на капацитета на професионалните екипи за реагиране при извънредни ситуации в българо-сръбския трансграничен регион“

Код на проекта:

BGRS0100003

Покана:

Ограничена покана за стратегическо проектно предложение

Приоритет:

Приоритет 3: По-устойчив граничен регион

Специфична цел 2.4. Насърчаване на адаптирането към изменението на климата, предотвратяването на риска от бедствия и устойчивостта, като се вземат предвид екосистемни подходи.

Вид на проекта:

Инвестиционен

Времетраене на проекта (в месеци):

30

Стойност на договора:

7.289.816,15 евро 

Съфинансиране от ЕС:

85%

Начална дата на проекта:

01.09.2023

Крайна дата на проекта:

01.03.2026

Партньори:

Водещ партньор: Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“, Министерство на вътрешните работи 

Проектен партньор 2: Сектор за управление на извънредни ситуации, Министерство на вътрешните работи на Република Сърбия 

Проектен партньор 3: Факултет по пожарна безопасност и гражданска защита, Академия на Министерството на вътрешните работи, Република България 

Проектен партньор 4: Национална асоциация на доброволците на Република, България 

           Резюме на проекта:

        Бедствията не познават граници. България и Сърбия са страни, предразположени към бедствия, подложени на голямо разнообразие от природни бедствия, включително наводнения, горски пожари, свлачища и земетресения. Тези бедствия, особено свързаните с времето събития, вероятно ще се увеличат по отношение на броя и тежестта поради изменението на климата. Намаляването на риска от природни бедствия включва няколко направления и цели ограничаване на щетите, причинени от екстремни природни явления; защита на населението, живеещо в рискови райони; да повишава информираността и знанията и по този начин да подобрява културата на поведение; подобряване и поддържане на капацитета на професионалните звена за защита на населението от аварии и природни бедствия.

       Проектът има за цел да осигури необходимото образование и подготовка на населението и доброволците за действия при бедствия в трансграничния регион, както и да осигури правилна и навременна реакция на професионалните екипи при бедствия, използвайки различни методи за подобряване от капацитета. Добре координираните екипи от професионалисти и доброволци в трансграничния регион и подходящо образованото местно население ще повишат местния капацитет за реакция и устойчивостта при бедствия.

           В рамките на проекта ще бъдат постигнати следните резултати:

- ще бъдат изработени и разпространени брошури за информационна кампания за населението в трансграничния регион;

- мобилно приложение и образователен филм ще бъдат произведени и използвани за обучението на студенти в Сърбия;

- рекламни артикули за децата в трансграничния регион на България ще бъдат изработени и разпространени по време на обучението им в клас;

- ще бъдат раздадени датчици за дим и брошури за възрастните хора в трансграничния регион с образователна цел;

- раници за бедствия ще бъдат доставени и разпространени сред трансграничното население;

- ще бъдат проведени 12 съвместни обучения с 20 участника по различни теми, свързани с реакцията при бедствия, 2 занятия за управление на оперативни дейности за по 20 участника, 1 съвместно обучение на професионални пожарникари за спасителни интервенции в тунели - 30 участника и 1 Съвместно обучение за служители, които отговарят за обучението на професионалисти и доброволци – 20 участника; 6 обучения с по 20 участници за доброволци; 2 семинара с участието на 10 участника от двете страни на границата по проблемите на професионалното обучение за действия при земетресения и други бедствия.

- ще бъде ремонтирано общежитие на Центъра за професионално обучение при РДПБН-Монтана;

- ще се обнови учебна база във факултет FSCP към АМВР;

- ще бъде оборудван център за аварийно управление в Зайчар, Република Сърбия;

- ще се изготвят и приемат Съвместни оперативни процедури, Съвместни планове за намеса и актуализирана Стратегия за управление на горските пожари в трансграничния регион;

- ще бъде доставена специализирана техника: 26 автомобила със специално предназначение; допълнително оборудване за спасителни дейности; лични предпазни средства и ИКТ оборудване. Оборудването е предвидено за професионалния персонал в трансграничната зона и студентите от АМВР;

- ще се проведе едно теренно учение с участието на всички представители на партньорите по проекта.

        Борбата с природните бедствия и адаптирането към изменението на климата включва всички местни, регионални и национални власти, бизнеса, организациите на гражданското общество и гражданите за постигане на: 1) интегриране на адаптирането към изменението на климата във всички сектори: укрепване на правната рамка и политики; 2) развитие на институционалния капацитет чрез изграждане на експертиза, знания, мониторинг и докладване; 3) повишаване на осведомеността: подобряване на образованието, приемане и участие на общността в действия за адаптиране; и 4) осигуряване на устойчивост чрез: подобряване на инфраструктурата, защита на природния и човешки капитал, защита на екосистемите и др.

       Това е причината проектът да предвижда широко партньорство между различни видове организации: ГДПБН, МВР, Сектор за управление на извънредни ситуации, МВР, Сърбия – публични органи, Академия на МВР – научна организация и Национална асоциация на доброволците в Република България - НПО да идентифицира начини и методи, чрез които ще бъдат постигнати целите на проекта. Партньорството с университета и гражданското общество, представено от НПО, ще доведе до подходящо разнообразяване на дейностите по проекта, идентифициране на нуждите на всички целеви групи и правилно и ориентирано към резултата представяне на информацията в образователните методики и по време на обученията.